ماهی کپور نقره ای

80.000 تومان 90.110 تومان
نقد و بررسی افزودن نقد خود

فیتوفاگ یا کپور نقره ای Silver Carp:
(Hypophthalmichthys molitrix)
مشخصات ظاهري :
فلسها ریز ، بدن فشرده ، رنگ بدن سفید نقره‌ای می‌باشد .

عادات غذایی :
به‌طورکلی از پلانکتون‌های گیاهی تغذیه می‌کند و جزء فیلتر کنندگان آب استخر پرورش می‌باشد. میزان کشت در استخرهاي پرورشی ماهیان گرمابی 50 تا 70 درصد ظرفیت هر استخر متغیر می‌باشد .این ماهی ضمن استفاده از حداقل فیتوپلانگتون‌های تولیدشده، سبب تمیز شدن و یا پالایش آب استخر می‌شود. زائده‌های بلند کمان آبششی این ماهی که از دو طرف به هم متصل شده و باعث تشکیل توده‌ای اسفنج مانند شده است، نشانه فیلتر فیدري شدید این ماهی می‌باشد. این توده اسفنجی کار صاف کردن آب و گرفتن پلانکتون‌ها را به عهده دارد که این کار به‌صورت کاملاً اختصاصی انجام می‌شود. این ماهی در مراحل اولیه زندگی از انواع پلانکتون‌ها استفاده می‌کند سپس در مراحل اصلی رشد نوع تغذیه فرق کرده و عمدتاً از فیتوپلانگتون‌ها استفاده می‌کند. به نظر می‌رسد به‌طور متوسط، فیتوفاگ، روزانه معادل 17 % وزن بدن خود از فیتو پلانکتون‌ها تغذیه می‌نماید .پرورش این ماهی در استخرهاي خاکی مبتنی بر کود دهی استخرهاست.

زیستگاه اصلی این ماهی در سیبری و چین (رودخانه آمور) می باشد در ایران پراکنش آن در حوزه دریای خزر و نقاط دیگر ایران است.
این ماهی با نامهای فیتوفاگ، تولستولوبیک و نام تجاری ماهی آزاد پرورشی که به اشتباه در بازار متداول است خوانده می‌شود. سر این ماهی گرد و پهن و دارای فلس‌های ریز می‌باشد. دارای تیغه‌های آبششی طویل می‌باشد که در ۵/۱ سانتی‌متری از الگ تغذیه می‌کنند. فیتوفاگ کلا از پلانگتونهای گیاهی (گیاهان میکروسکپی) تغذیه می نماید البته در ابتدا و در بدو امر از پلانکتونهای جانوری نیز تغذیه میکند ولی بعداً به فیتوپلانکتونها روی می‌آورند و تا ۱۷ درصد وزن خود تغذیه می‌کند .
دارای دهان زیرین و بدنی کشیده و دوکی شکل ، نقره‌ای وازدو طرف فشرده واز فلسهای ریز نقره ای رنگی پوشیده شده است همچنین منطقه شکمی تامخرج تیز است. سر ماهی حجیم و سنگین و در انتها باریک می‌شود؛ چشم‌ها به پائین سر نزدیک است؛ خارهای آبششی طویل تر از رشته‌های آبششی بوده و متراکم و به هم چسبیده هستند
تعداد تخم‌ها ۱۵۰۰۰۰۰-۲۰۰۰۰۰ عدد بوده، به قطر ۱-۰٫۷ میلی متر می‌باشند. پس از ۱٫۵ روز تخم‌ها شکفته شده ولاروها پس از استفاده از کسیه زرده و اتمام آن از جلبک های چند میکرونی و در صد ناچیزی از پلانکتون‌های جانوری تغذیه می‌کنند، از اینرو این ماهی به نام فیتو فاگ هم خوانده می‌شود. ماهیان نر کپور نقره‌ای در زیستگاه خوددر ۶-۴ سالگی و ماده‌ها در ۶-۵ سالگی بالغ می‌شوند. تکثیر و پرورش این ماهیان به همراه ماهی علفخوار، ماهی کپور و ماهی کپور سر گنده در بیشتر کشورها از رونق چشمگیری برخوردار است. در ایران نیز پرورش این ماهی به علت تغذیه آن از پلانکتون‌های گیاهی که از تولیدات طبیعی استخر هاست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ماهیان خواب زمستانی دارند؛ به صدا حساسند و جذب صدا می‌شوند و تا ۱٫۵ متر از آب بیرون می‌پرند.

منبع : سایت www.shilatiha.ir
عنوان شرح
شاخه طنابداران
رده پرتوبالگان
راسته کپورماهی‌شکلان
تیره کپورماهیان
زیرتیره کپوریان
سرده Hypophthalmichthys
گونه H. molitrix

ارسال نظر

نام *

ایمیل *

محصولات مرتبط