جزییات
Content Detail

نویسنده: ادمین2

عکاس: ادمین2

غلام‌علي اسلامي‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در خوزستان، با بيان اين‌كه عمده توليد قارچ از ضايعات بخش كشاورزي است و به همين علت موجب آلودگي محيط زيست نمي‌شود، عنوان كرد: پسماند كمپوست و برداشت محصول قارچ به عنوان كود آلي بسيار مرغوب در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود و به همين دليل توليد قارچ نه‌تنها براي محيط زيست ايجاد آلودگي نمي‌كند بلكه كمك فراواني به محيط زيست مي‌كند، زيرا عمده مواد اوليه مورد نياز قارچ از كلش گندم است و كشاورزان معمولا بعد از برداشت آن را آتش مي‌زنند كه موجب آلودگي هوا مي‌شود.

 

وي با اشاره به فعاليت اين شركت در توليد قارچ، افزود: در حال حاضر بيش از سه هزار تن قارچ توسط اين شركت توليد مي‌شود كه با راه‌اندازي فاز سوم، توان توليد شركت به 1600 تن قارچ خوراكي در سال، 20 هزار تن كمپوست، 600 تن بذر قارچ دكمه‌اي و 10 هزار تن پسماند كمپوست افزايش مي‌يابد و براي بيش از 400 نفر نيز اشتغال‌زايي مي‌شود.

 

مديرعامل اين شركت توليدكننده قارچ در دزفول ادامه داد: طرح توليدي جلگه دز با حمايت مالي بانك كشاورزي و از محل اعتبارات اعطايي به بنگاه‌هاي زودبازده و كارآفريني ايجاد شده و مراحل ساخت آن با استفاده از فن‌آوري نوين و به روز دنيا كه مورد تاييد شركت دالسم هلند مي‌باشد، اجرا شده است.

 

اسلامي‌زاده اظهار كرد: در صورت برخورداري از حمايت‌هاي مالي، با افزايش توليد كمپوست و توسعه فضاي آزمايشگاه توليد بذر قارچ، مي‌توانيم تمام نياز واحدهاي پرورش قارچ خوزستان و بخشي از نياز ساير استان‌ها را تامين كنيم كه با اين اقدام زمينه اشتغال مستقيم براي 1200 نفر فراهم مي‌شود. در حال حاضر نيز كمپوست و بذر مورد نياز واحدهاي توليد قارچ استان در اين شركت توليد مي‌شود.